Храм і досі там. Православна церква у Франківську судами відбивається від міста

  • 04.08.2017 11:57
Храм і досі там. Православна церква у Франківську судами відбивається від міста

Минулого тижня франківські активісти пікетували Спасо-Преображенський храм на вулиці Чорновола, 6 в Івано-Франківську з гаслами «Московській церкві – ні!». Тим часом місто два роки поспіль намагається повернути громаді територію і приміщення. Але Церква стоїть на своєму – тут може бути лише храм.

Радикальні настрої

На протестній акції 26 липня перед брамою православної церкви на Чорновола,6 зібралися представники «Свободи», «Правого сектору» та «Національного корпусу» із прапорами й гаслами: «Геть московського попа!», «Московській церкві – ні!».

«Ми виступаємо проти тих людей, які на сході України, маніпулюючи словом «православні», хлібом-сіллю зустрічали окупантів, влаштовували рекрутингові центри і прищеплювали українцям ворожість до всього українського, – звернувся до активістів керівник франківського осередку «Національного корпусу» Сергій Сивачук. – Вони не вказують, що їх православ’я родом із Москви. Саме проти цих людей в Івано-Франківську ми й виступаємо».

У єпархії стверджують – юридично до Московського патріархату вони не мають жодного стосунку, віра для всіх одна, а такі акції – провокація. Мало того, єпархія УПЦ приписує міському голові дискримінацію та переслідування за релігійною ознакою, мовляв, саме він підбурює франківців проти цієї Церкви.

Ну Марцінків, правда, не надто стримується у висловах. Наприклад, минулого року він написав на своїй сторінці у Facebook:

«Нарешті бажання мешканців міста мати в центрі дитячий садочок, а не осередок прихильників Кремля, буде реалізовано».

«Звинувачення у проросійській політиці вважаємо абсолютно некоректними та неприпустимими, – кажуть у єпархії. – Просимо претензії майнового чи іншого характеру вирішувати виключно у правовому полі».

Наголошують що ще в 1990 році Українській Православній Церкві надали незалежність і самостійність в управлінні. Тому, мовляв, жодної адміністративно-фінансової звітності Московському патріархату – немає.

«Юридично єпархія зареєстрована як Українська Православна Церква і не має приставки МП (Московський патріархат, – Авт.), – каже представник єпархії УПЦ в Івано-Франківську, з яким «Репортер» говорив по телефону. – Ми духовно з’єднані з усіма помісними Церквами світу і в тому числі з Руською Православною Церквою. Чверть століття на вулиці Чорновола був храм, там стоїть хрест, нехтувати такими духовними речами не можна. Єпархія і далі притримується позиції, щоб поєднати і задовільнити потребу всіх – збудувати і храм і садочок».

Тут переконані: Івано-Франківська єпархія УПЦ не може покинути приміщення на Чорновола, бо вірян багато, а храмів бракує. Тож поки тривають суди, громада самотужки вирішує, чи бути єпархії у Франківську. І коли одні франківці відвідують храм, інші – активно протестують.

Справи судові

Івано-Франківська єпархія УПЦ користується ділянкою на Чорновола з 1991 року, коли відстояла це право 52-денним голодуванням.

У 2006 році єпархія підписала черговий договір оренди з виконавчим комітетом міської ради про передачу в строкове платне користування нежитлових приміщень за адресою Чорновола, 6 та 6б загальною площею 200 м кв. під молитовний будинок та канцелярію єпархіального управління. Разом із приміщеннями в оренду перейшла і територія під ними. Нині тут діє Спасо-Преображенський храм УПЦ.

Однак конкретного строку оренди не вказали – договір оренди діє до початку спорудження нового будинку за адресою Чорновола 6-6б. А будівництво почати не вдається. Місто бачить тут новий садок, а єпархія – храм.

Тим часом та сама єпархія звела нову церкву на вулиці Довженка. Але, кажуть, однієї їм недостатньо, адже в місті є чотири громади УПЦ. Тож хочуть збудувати ще одну – на Чорновола. А поряд не проти й садок розмістити.

Натомість мер Руслан Марцінків тут категоричний. Уже два роки місто намагається повернути приміщення й територію у власність громади. Тут таки планують збудувати садок, і то без церкви. Справа довго ходила судами.

Спочатку у жовтні 2015 року виконавчий комітет міської ради намагався через суд визнати договір недійним. Однак його юридичну силу підтвердив Господарський суд Івано-Франківської області, а згодом і Львівський апеляційний господарський та Вищий господарський суд України.

Не зважаючи на рішення суду, місто почало підготовку документів до будівництва садка. Так у липні 2016-го на сесії міськради прийняли проект благоустрою ділянки на Чорновола, 6, присвоїли їй кадастровий номер, а департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини розпочав роботу над проектом дитячого садка.

А вже у серпні міська рада подала наступний позов – розірвати договір оренди через невиконання його умов. Апелювали до того, що єпархія досі не застрахувала об’єкт і не оформила користування землею. Господарський суд області цей позов також не задовольнив.

Розгляд справи продовжили у Львові, де апеляційний господарський суд таки постановив розірвати договір оренди. Єпархія оскаржила це рішення у Вищому господарському суді. І 6 лютого цього року Вищий господарський суд України задовольнив касаційну скаргу Православної Церкви.

Відтак 11 травня 2017 року Господарський суд Івано-Франківської області задовольнив заяву єпархії – скасував попереднє рішення про зобов’язання звільнити приміщення Спасо-Преображенського храму. Тож храм і досі там.

Так бути не може

Протоієрей Ігор Ільків, отець благочинний Івано-Франківської єпархії УПЦ Київського Патріархату щойно повернувся з поїздки храмами сходу і півдня країни. Каже, що там УПЦ – переважає, бо вони добре фінансують розбудову храмів і їм вдається утримувати біля себе вірян.

«Наш край завжди відрізнявся патріотизмом і любов’ю до Батьківщини. І не можна любити свою державу Україну і чути про московських – тих, які зробили біду в державі. Тому й є такі настрої у наших івано­франківців, – коментує ситуацію довкола франківської єпархії УПЦ отець Ігор. – Не хочеться викликати великого обурення, та, думаю, тут українці цього не терпітимуть, вони радикально налаштовані».

Канцлер Івано-Франківської єпархії УГКЦ, митрофорний протоієрей отець Олег Каськів зазначає, що питання все ж треба вирішувати у правовому полі.

«Ми проти будь-якого насилля, незалежно, хто там є. Тим більше, питання вже вирішене в судовому процесі, – говорить отець Каськів. – На протести ми нікого не агітували, там не було наших людей. Однак громадські організації мають право на свою позицію. Позиція ж УГКЦ така – все має вирішуватися в рамках чинного законодавства і по-іншому бути не може».

Джерело

Код
Щоб залишити коментар, введіть Ваше ім'я, текст повідомлення та цифровий код, зображений на картинці. Будь ласка, не ображайте один одного, будьте ввічливими та грамотно висловлюйте свою думку. Адміністрація сайту залишає за собою право видаляти повідомлення нецензурного характеру та такі, що ображають честь і гідність інших людей.

Стрічка новин